O mně

Ing. Dominik Alvaro Rada

O mně

Jmenuji se Dominik Alvaro Rada a narodil jsem se v Brně. Můj zájem o elektrotechniku a informatiku se projevil již na střední škole, kde jsem navštěvoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou na adrese Kounicova 16. Tam jsem získal základní znalosti a dovednosti v oblasti elektrotechniky, programování, sítí a komunikací. Ačkoli jsem se na konci druhého ročníku mohl rozhodnout pro přesnější specializaci, bohužel multimediální obor se neotevřel, a proto jsem musel pokračovat jako student ve specializaci lékařské elektroniky.

Po maturitě jsem pokračoval ve svém studiu na Vysokém učení technickém v Brně (VUT), kde jsem nastoupil do oboru Teleinformatika. V roce 2018 jsem úspěšně absolvoval bakalářský program s prací na téma Vectoring v DSL přenosových systémech. Poté jsem nastoupil na magisterský program v oboru Telekomunikační a informační technika, který jsem dokončil v roce 2021 s diplomovou prací na téma Přenosová technologie G.mgfast.

Během svého magisterského studia jsem měl také možnost strávit jeden rok na Universidad Politécnica de Valencia (UPV) v rámci programu Erasmus. Tam jsem se seznámil s jinou kulturou, jazykem a způsobem výuky. Navštěvoval jsem předměty související s mobilními sítěmi, optickými vlákny, bezdrátovou komunikací a dalšími. V průběhu zahraničního studia jsem absolvoval kurzy španělštiny, kde jsem od tamní univerzity získat certifikát na úrovni B1 ve španělština. Mimo návštěvu výuky jsem si také jsem si užíval slunečného počasí, pláže a paelly a při těchto činnostech jsem načerpával energii pro další tvorbu a vzdělání.

Kromě studia jsem navštěvoval pravidelně různé brigády, abych si vydělal na živobytí a získal praktické zkušenosti. Od roznosu letáků až po různé typické brigády. Na brigádu v McDonald’s jsem docházel tři roky. Postupně jsem se vypracoval na pozici crew trenéra a hostess (pozn. oficiální pojmenování pozice 😊). Pro další zkušenost jsem pracoval v call centrum, kde jsem „vydržel“ také tři roky. V průběhu těchto brigád jsem ještě navštěvoval různé další krátkodobé brigády či brigády s menší časovou náročností. Při studiu na VUT jsem již začal pracovat na částečný úvazek na prodejně Vodafone v brněnské Vaňkovce, kde jsem působil přes čtyři roky jako prodejce a poradce pro zákazníky.

Od roku 2019 jsem zaměstnán na Masarykově univerzitě v Brně (MU), kde aktuálně působím na pozici správce IT na Přírodovědecké fakultě MU. Zároveň jsem také vyučující předmětu Multimedia ve výuce I, kde jsou probíraná témata technického zaměření od úpravy audia, videa, grafiky, základy tvorby webů až po virtuální realitu (VR) 3D tisk a umělou inteligenci (AI). Rovněž jsem zapojený do několika projektů, jako je 3D tisk, nahrávací videostudio PřF MU, AI a VR. Tyto projekty mi umožňují rozvíjet svou kreativitu, inovativnost a spolupráci s ostatními, kteří se o tato témata také zajímají.

Jednou z výhod mé práce na Masarykově univerzitě je možnost účastnit se zahraničních výjezdů, kde mohu navazovat kontakty s jinými univerzitami a institucemi, poznávat nová místa a kultury a rozvíjet své profesní i osobní dovednosti. Například jsem měl šanci znovu navštívit Valencii, kde jsem již strávil jeden rok během Erasmu. Tentokrát jsem ale byl na Universidad de Valencia, kde jsem spolupracoval s tamními odborníky z IT oddělení. Návštěva byla velmi zajímavá a dostal jsem i jiný pohled na řešení podobných situací, se kterými se setkávám. Další zahraniční výjezd, který jsem absolvoval, byl na Delta College v Michiganu v USA. Tam jsem se podílel na výměně zkušeností a znalostí v oblasti 3D tisku a nahrávacího videostudia. Byla to pro mě velká příležitost poznat rozdílný způsob vzdělávání a práce, a také jsem si prohlédl některé zajímavé památky a přírodní krásy. Na závěr návštěvy jsem uspořádal pro studenty a zaměstnance přednášku s diskusí k mé práci a celkovému srovnání tamní univerzity s českými univerzitami a životním stylem.

Kromě práce mám také několik koníčků, které mi dělají radost a pomáhají mi k odreagování od stresu a načerpání energie. Mezi ně patří společnost, kterou jsem kolem sebe obklopen, jelikož rád trávím čas s lidmi. Mám rád různé aktivity, od poklidnějších aktivit až po koncerty a festivaly. Můj nejoblíbenější „kamarád“ je cestování, protože miluji objevovat nová města, místa, kultury a jídla. Cestování mi rozšiřuje obzory a dává mi nové zážitky a vzpomínky. Mezi mé oblíbené destinace patří Španělsko a Itálie, vlastně obecně jižanské státy, které jsou plné temperamentu a sluníčka. Dalším mým koníčkem je Zumba, u které mohu vybít svoji energii. Obliba Zumby je také v tom, že se tančí na hudební styly, které mám rád. Navíc je to skvělý způsob, jak se seznámit s novými lidmi a uvolnit se. Posledním, ale ne méně důležitým, mým koníčkem je španělština, kterou jsem se naučil během svého pobytu ve Valencii. Španělština je krásný a užitečný jazyk, který mi umožňuje komunikovat mnoha přáteli a seznamovat se právě v mých oblíbených destinacích.

Pár momentek

MUNI POMÁHÁ

Jedna momentka z akce pořádané MUNI POMÁHÁ, kde pomáhám ve volných chvílích zveřejňovat informace na web a rozesílat newslettery.

Delta College

V říjnu 2023 jsem byl na návštěvě Delta College v Michiganu (USA). Měl jsem nabitý program plný návštěvě, exkurzí a na konec jsem pořádal přednášku pro studenty a zaměstnance o mé práci na MUNI.

Las Fallas

Několikrát ročně se podívám do Valencie, která je můj „druhý domov“. Březnová návštěva Las Fallas nesmí chybět!

Fista Latina

Další momentka tentokrát z diskotéky v Brně. Tematicky laděná hudba do latinskoamerických a španělských hitů.